$500 000 для Zibra AI та морський дрон, яким вдарили по Новоросійську. Підсумки дня: 4 серпня.
Українська deep-tech-компанія Zibra AI, що спеціалізується на створених штучним інтелектом 3D-активах для ігор і віртуальних середовищ, залучила$500 000 від акселератора Speedrun, який запустив Andreessen Horowitz (a16z). Zibra AI планує освоїти фінансування на розширення команди та розвиток інноваційної генеративної технології ШІ.
4 серпня Новоросійськ атакували два морські дрони, яким вдалося підбити великий російський десантний корабель «Оленегірський гірняк» (на момент публікації його з великим креном на один борт намагаються дотягнути до берега). Редакція AIN.UA розповідає про український морський дрон MAGURA V5, що має дальність дії до 833 км, несе 320 кг вибухівки і яким, найімовірніше, і було завдано удару по російському флоту.
За 10 останніх років держбюджет недоотримав 3 млрд грн податків від діяльності криптобірж — так вважає Бюро економічної безпеки (БЕБ). AIN.UAрозповідає у деталях, звідки взялася така цифра, та як її оцінюють самі криптобіржі, які через недопроведену легалізацію обмежені зараз у своїй діяльності.
Український Mark залучив $200 000, а IT-спеціаліст з Дніпра отримав 15 років. Підсумки: 3 серпня
Виробник чіпів Arm, що належить SoftBank, готується до виходу на біржу. Команда очікує, що капіталізація після розміщення акцій може скласти від $60 млрд до $70 млрд. SoftBank стверджує, що навіть така висока оцінка не є стелею для компанії, після IPO її капіталізація може скласти і $80 млрд. При цьому очікується, що Arm зможе залучити близько $10 млрд, що є одним з найбільших показників для компаній при виході на біржу за багато років. Для SoftBank, який списує одну за одною невдалу інвестиції, це може стати одним з перших дійсно великих і вдалих виходів, зважаючи на те, що протягом останніх двох років компанія втратила $48 млрд. Більше деталей – в нашому матеріалі.
Український medtech-стартап Mark нещодавно залучив smart-інвестиції у розмірі $200 000. На момент угоди в нього уже інвестували близько $300 000: це власні кошти фаундерів та двох інвесторів-янголів. Залучене фінансування команда планує витратити на розвиток продукту в Україні, зокрема, на прискорення зростання та розширення партнерської спільноти. А в подальших планах — вихід на два ринки, які команда вважає перспективними: США та Скандинавію (Данія, Норвегія, Швеція). Мета стартапу: створити сервіс, що забезпечує повний медичний супровід користувачів, а також організовує взаємодію клінік, лабораторій і страхових компаній. Розповідаємо, хто і чому заснував стартап та як працює Mark.
У січні 2023 року СБУ оголосила про затримання агентурної мережі, яка допомагала росіянам наводити ракетні удари по Дніпру. Одному з учасників цієї мережі, IT-спеціалісту з Дніпра, суд нещодавно виніс вирок: 15 років ув‘язнення. За даними СБУ, він діяв у мережі російського гру. У січні 2023 року його затримали разом зі спільниками. Вони збирали розвіддані про місця базування та переміщення ЗСУ на території регіону. А також передавали агресору локації цивільної інфраструктури та об’єктів життєзабезпечення, зокрема енергогенеруючих підприємств області. Отримані дані окупанти використовували для підготовки повітряних ударів по регіону із застосуванням балістичних або крилатих ракет, а також дронів-камікадзе типу Shahed.
Новини Компаній: 38% ІТ-директорів зіштовхуються з проблемами, спричиненими поспішною міграцією у хмару — зазначає в опитуванні компанія SoftwareONE Ukraine. Які бюджети та пріоритети витрат CIO, у чому причини зменшення успішного переходу в хмару, як оптимізувати інвестиції у хмару — читайте у дослідженні.
Чому закрилась HellRaisers та чому збоїв monobank. Підсумки дня: 2 серпня
Відома компанія із розробки чіпів та софта для ігор, Nvidia, зараз активно шукає спеціалістів для українського R&D-офісу. Передбачається як віддалена робота, так і зайнятість в офісі, але головна вимога: щоб людина фізично була в Україні. Поки що відкрито п’ять вакансій, але компанія планує відкривати більше.
Відомий кіберспортивний тег HellRaisers зародився в Україні, з нього вийшли чимало сучасних зірок CS:GO та Dota 2. Але донедавна в ньому було багато росіян, як і в інших кіберспортивних проектах з України, які довгий час були пов’яазані з росією, і навіть входили до так званого «СНД регіону». AIN.UA розповідає історію HellRaisers, його зв’язків з російськими кіберспортсменами, а також — про можливі причини його закриття.
За липень 2023 року користувачі популярного банківського сервісу monobank кілька разів стикалися з тим, що він збоїть. Співзасновник сервісу Олег Гороховський у коментарі AIN.UAрозповів про причини такої роботи. За його словами, проблема була з сервісом, який відповідає за взаємодію з бекофісним блоком клієнтської бази. Але загалом mono ламається не частіше за інші додатки, просто користувачі проводять в ньому багато часу, 2,2 млн клієнтів заходять в додаток щоденно.
R&D-підрозділ Нова пошта має бюджет в $1 млн на рік. Щоб працювати ще ефективніше — запустили Nova Tech. Підсумки дня: 1 серпня
Великий матеріал про новий проект компанії Нова пошта — Nova Tech. Це платформа та студія відкритих інновацій, створена командою R&D «Нової пошти» для, як кажуть у самій компанії, «спільної розробки інноваційних продуктів з прогресивними компаніями». Але у цьому матеріалі AIN.UA розповідає не лише про Nova Tech, але й багато говоримо про R&D компанії, який раніше також залишався у тіні. Зокрема, дізнались його бюджет, розмір команди, над якими проектами працюють, чого чекати у майбутньому. Репортаж нашого редактора вийшов великим, але, напевно, вперше показує зворотню сторону розвитку компанії, яка зазвичай залишається закритою.
Одна з найбільших в Україні платформ безкоштовних оголошень OLX у тестовому режимі запустила комісії з успішних угод. Розмір комісії становить 1% від суми замовлення +10 грн. Комісія застосовується лише для угод, оформлених з використанням послуги «OLX Доставка», коли покупець одразу оплачує замовлення онлайн на платформі. Якщо ж покупець та продавець домовились про угоду наложеним платежем чи по повній передоплаті за межами платформи OLX – комісія не стягується. Комісія стягується лише за умови успішного виконання угоди. Якщо покупець з якихось причин не забере замовлення, оплата не стягуватиметься.
Megogo планувала IPO на літо 2022 року. Оцінка до повномасштабного вторгнення складала $800-$900 млн. Планували вийти на NASDAQ. Через повномасштабне вторгнення вихід на IPO відклали. Зараз розглядається варіант залучити перший інвестиційний раунд компанії. Його обʼєм — приблизно $20-$30 млн, вказують у Megogo. Залучати кошти планують у американських чи європейських інвесторів. Отримані інвестиції направлять на експансію на нові ринки. Для виходу на один ринок потрібно близько $2 млн, тому отриманих коштів має вистачити на 10 країн.
EU4Business роздає гарнти на розвиток власної справи, обсяги українського ІТ-експорту падають.
Підсумки дня: 31 липня
Міністерство цифрової трансформації та EU4Business оголосили про початок грантової програми, що має на меті підтримку розвитку підприємництва. Загальний фонд програми складає 750 000 євро, який буде розділено на 30 окремих грантів по $25 000. При цьому до претендентів є низка вимог, зокрема наявність ТОВ, наявність від 11 до 100 працівників, та річний дохід, що не перевищує еквівалент 10 млн євро. Дедлайн подання заявок — 18:00, 25 серпня.
У першому півріччі 2023 року експорт IT-послуг з України зменшився на 9,3% у порівнянні з таким же періодом минулого року, і склав $3,38 млрд. При цьому, згідно даних Національного банку України, показник червня цього року становить $573 млн. Для розуміння загальної картини — у першому кварталі 2023 року експорт IT-послуг з України знизився на 16% у порівнянні з таким же періодом 2022 року, і склав $1,68 млрд. За результатами 2022 року ІТ-індустрія забезпечила валютні надходження до української економіки у розмірі $7,35 млрд. Податки за 2022 рік склали 32,2 млрд грн.
Український стартап Releaf Paper, який виробляє папір та тару із опалого листя, планує залучити ще 8 млн євро, причому 4 млн — це гарантовані інвестиції від ЄС. Про це співзасновник стартапу Олександр Соболенко розповів AIN.UA. Releaf Paper заснували у 2020 році Олександр Соболенко та Валентин Фречка. Виробництво паперу відбувалося спочатку в Житомирі а потім у Луцьку, спочатку власних потужностей у компанії не було. Команда працює над виготовленням паперу з опалого листя , а нещодавно оголосив про запуск завода у Франції. Редактор AIN.UAспитала у співзасновника стартапу Олександра Соболенка, чим займатиметься завод, скільки коштує такий проект, та які у команди плани.
Російський «Дайвінчік» та $15 млн краудфандингу для Rentberry. Підсумки: 27 липня
AI сервісів стало дуже багато і, здається, вони можуть робити ледь не все. Редакції AIN.UA стало цікаво, чи стали вони частиною рутини, роботи чи навчання читачів. Тому ми провели відповідне опитування. Воно, зокрема, показало, що на постійній основі АІ використовують 90,5% респондентів. Серед читачів, які часто звертаються до АІ-сервісів, найрозповсюдженішою сферою застосування є робота. Так, штучний інтелект допомагає писати листи, тексти, консультує в налаштуванні рекламних кампаній, шукає інформацію, що стосується програмування, та безпосередньо пише частину коду. Крім цього, АІ використовують для вирішення щоденних задач, а також у навчанні. Публікуємо найцікавіші відповіді.
Telegram-бот «Дайвінчик» є найпопулярнішим для знайомств в Україні. Ним користуються сотні тисяч українців, у ньому можна обрати українську мову інтерфейсу та навіть його назва написана українською з використанням прапору України в ній. Однак, як зʼясувала команда українського Taster, проект «Дайвінчик» є російським, платить там податки, а всі ресурси, пов‘язані з цим ботом, активно працюють на російський бізнес і буквально завалені його рекламою. Бот першочергово з’явився для російської аудиторії в соціальній мережі «ВКонтакте», взявши назву однойменної спільноти «дайвинчик». Згодом його перенесли в телеграм, де він зміг набрати велику аудиторію українців. Приблизна кількість зареєстрованих у ньому українців неприємно вражає – 400 000 анкет.
Заснований українцями стартап Rentberry, який працює на ринку нерухомості в США та низці інших країн, залучив більше $15 млн від 9000+ інвесторів через краудфандинг на таких платформах, як StartEngine, WeFunder і Republic. Восени 2023-го компанія має на меті провести ще один краундфандинговий раунд на суму $30 млн з оцінкою в $100 млн. Наразі Rentberry оперує у більш ніж 100 країнах та має 3 млн активних користувачів щомісяця. На платформі розміщують більш ніж 9 млн пропозицій від орендарів щодня. Окрім того, компанія має більше 60 партнерів на ринку нерухомості, серед яких такий гігант як Expedia Group. В 2022 дохід компанії зріс на 200%. Розробка продукту зосереджена в Києві, українська команда налічує 30 людей.
«Армії дронів» — рік та допомога Україні від World of Warcraft. Підсумки дня: 26 липня
Відомий розробник та видавець комп’ютерних ігор, компанія Blizzard запустила продажі спеціального Pet Pack для гри World of Warcraft. Усі кошти за такі продані комплекти підуть організації BlueCheck, яка займається гуманітарною допомогою Україні. Одна із амбасадорок проекту — голівудська акторка українського походження Міла Куніс, яка довгий час була прихильницею цієї гри.
Рік тому, в липні 2022 року Мінцифри оголосило про старт проекту «Армія дронів», метою якого було забезпечувати армію БПЛА. За рік проект розвинувся і зараз на роботу із дронами з бюджету виділяється 40 млрд грн. За даними Михайла Федорова, голови Мінцифри, за рік деякі українські компанії змогли наростити виробництво дронів у десятки, а іноді у сотні разів.
Леся Ніщенко, операційна менеджерка команди сапорту OBRIO (Genesis) у своїй статті пише про те, як будувати віддалену службу підтримки. Зараз у її компанії, у відділі сапорту працює 15 людей. Одне з основних завдань цієї команди — виявляти «болі» й потреби клієнтів, і потім доносити їх до решти компанії. За даними OBRIO, один агент сапорта за зміну обробляє близько 120 звернень.
Liki24 запускає новий стартап турботи про здоровʼя, в Києві запустили Apple Pay оплату в міському транспорті. Підсумки дня: 25 липня
Український сервіс доставки медикаментів Liki24.comзапускає новий проект Nasnaga. Сервіс організовує персоналізовані і регулярні чекапи та поєднує користувачів з хелс-коучами та іншими професіоналами зі сфери здоров’я та спорту. Основними співзасновниками проекту є співзасновник Liki24.com Антон Авринський, співзасновник Lab24 і TerraLab Володимир Нерубенко та підприємець Іван Ляшенко (Genesis, McKinsey). Nasnaga доступний для користувачів з України, Великої Британії, Польщі та інших країн ЄС українською та англійськими мовами.
25 липня в громадському транспорті Києва зʼявилась можливість оплатити проїзд в наземному громадському транспорті з допомогою Apple Pay в «Експрес режимі» – просто приклавши до зчитувача iPhone або Apple Watch без необхідності розблоковувати пристрій. Щоб скористатися можливістю, потрібно додати свої кредитні та дебетові картки до Apple Pay.
Стартап Vital Biosciences залучив новий раунд інвестицій для фінансування своїх розробок у сфері HealthTech. Vital Biosciences працює над тим, щоб з кількох крапель крові можна було провести близько 50 лабораторних тестів за 20 хвилин. Звісно ж, Vital Biosciences не могли не порівняти з іншим проектом у цій сфері — сумнозвісним Theranos: його засновниця Елізабет Холмс також обіцяла робити аналізи з малого обʼєму крові, хоча амбіції були значно масштабнішими — одна капля крові на більш як сотню тестів. За час існування Theranos залучив $900 млн з оцінкою більш як $9 млрд. Детально про те, наскільки новий стартап схожий на провальний Theranos — в матеріалі.
Анонси: Хмарно і фізично в Україні. Чому міграція до локального дата-центру вже на часі – Датацентр «ПАРКОВИЙ». Велика кількість українських компаній використовують безкоштовні ліцензії від закордонних хмарних провайдерів. Разом з ДЦ «ПАРКОВИЙ» розбираємось, чому потрібно планувати міграцію до українського дата-центру вже зараз та яким критеріям повинен відповідати майбутній ЦОД. Отримати консультацію від датацентру «Парковий» можна — за посиланням.
Новий логотип Twitter та історія про відмову від українського аутсорсу. Підсумки дня: 24 липня.
Анонсований раніше Ілоном Маском перехід до нового логотипу розпочався. Тепер у користувачів замість пташечки буде літера X. Причини, чому Маск це робить, не повідомляються. В той же час один з дизайнерів оригінального логотипу розповідає, як саме створювалась синя пташка, почитати про це можна тут, а користувачі Twitter сміються з нового лого, мемів дуже багато, ми зібрали їх тут.
Український стартап Releaf Paper, що виробляє паперові виробів з опалого листя, запускає завод у Франції, який зможе переробляти 10 000 тонн сировини на рік. Планується, що він запрацює до кінця 2024 року. Після цього стартап збирається купити щонайменше три фабрики в Європі у найближчі п’ять років. Releaf Paper стверджує, що кожна тонна виробленого паперу з листя рятує 17 дерев від вирубки. За 2022 рік стартап виробив 150 тонн паперу, запустив продажі в Європі та отримав €165 000 доходу. Серед його клієнтів — великий бізнес.
Ми живемо в епоху мультизадачності та постійного перемикання між поточними процесами, терміновими справами та хаотичним спілкуванням. Усе це відволікає увагу, зменшує ефективність та краде робочий час. Як застосовувати практику «глибинної роботи» та концентруватися під час виконання тасків — розбираємось із психологом та співробітниками Boosta у блозі компанії.
В редакцію AIN.UA написав хлопець, за словами якого, культура працювати на кількох проектах одразу зіграла з компанією, у якій він працював, злий жарт. Через COVID та віддаленний режим деякі програмісти беруть одразу 2, а то й більше робіт. У компанії, де він працював, таких виявилось чимало. Тому основний замовник його аутсорсу, дізнавшись про це, відмовився працювати з компаніями з України, не бажаючи переплачувати. Велику історію описала редактор AIN.UA.
Оцінка Preply перевищила $500 млн, в Glovo оціють перспективний ринок швидкої доставки в Україні в 1,7 млрд євро.
Підсумки дня: 21 липня
Компанія Preply днями оголосила про нову інвестицію у $70 млн. Це частина раунду С, загальний обʼєм якого тепер складає $120 млн. Кирило Бігай відповів на питання редактора AIN.UA стосовно угоди. На питання, чи перевищила оцінка Preply $1 млрд Бігай відповів, що ні. Редакція AIN.UA опитала кількох інвесторів, недотичних до угоди. На їх думку, оцінка Preply перевищила $500 млн і скоріш за все знаходиться у коридорі $500 млн — $600 млн. На думку одного з опитаних, оцінка компанії може складати навіть більше $600 млн, оскільки Preply навіть не встигла використати кошти з раніше залучених $50 млн і наразі є привабливим бізнесом для інвестицій.
На сьогодні сервіс доставки Glovo працює в 35 містах України (39 до війни) та готується до перезапуску на деокупованих територіях. В інтервʼю AIN.UA Марина розповіла про те, як та чому Glovo продовжив працювати в Україні попри війну, як відновлювали обсяги бізнесу, запускали нові напрямки та чого вдалося досягти. З цікавого — в Glovo вважають, що за умови деокупації територій, поступового повернення економічно активних громадян і відновлення економічного добробуту ринок швидкої доставки в Україні може сягнути 1,7 млрд євро. Компанія продовжить відновлювати роботу сервісу скрізь, де буде український прапор і де буде безпечно для партнерів, кур’єрів, та користувачів — «коли Україна поверне Крим, ми будемо готові й до експансії на півострові».
Інвестиційна компанія Horizon Capital та International Finance Corporation (IFC) профінансували українську компанію Miratech. Сторони не розкривають умови нового інвестиційного раунду, а також оцінку, з якою Miratech залучив інвестиції. Відомо лише, що IFC виступив лід-інвестором, його інвестиція складає $5 млн. Відомо, що частина Horizon Capital менше, але наскільки — у фонді не кажуть.
Чиновники розробляють «єБронювання», а сплату ЄСВ для ФОП лишили добровільною. Підсумки: 20 липня
Міністерство економіки спільно з Міністерством цифрової трансформації працюють над механізмом електронного бронювання співробітників компаній від мобілізації. Це може бути онлайн-сервіс, де у підприємців будуть свої кабінети, і де можна буде оформити електронну заявку з відповідним запитом. Сервіс умовно називають «єБронювання». Дані працівників будуть підтягуватися автоматично з Пенсійного фонду та Податкової і, якщо немає обмежень, буде видаватися електронне бронювання, яке міститиме QR-код. За потреби його можна буде роздрукувати. Проект планують запустити приблизно за три місяці.
Українські виробники БПЛА зможуть закладати у контракти з Міноборони 25% прибутку, завдяки скасуванню постанови №335, якою постачальникам Міноборони заборонялося під час війни закладати власний прибуток у контракти з державою. Цей мораторій став підставою для претензій з боку Держаудитслужби, яка виявила порушення на 2,5 млрд грн у контрактах Міноборони. Крім того, за ініціативи Міноборони спрощено процедуру постановки на озброєння БПЛА українських виробників. «Раніше для того, щоб новий дрон поставити на озброєння, потрібно було два роки. Зараз же, якщо ви гарантуєте якість, проходите перевірку, — три тижні, і ваша «пташка» у війську», — наголосив міністр оборони Резніков.
30 червня 2023 року парламент в цілому проголосував за відміну пільгової податкової ставки у 2%. Зараз відповідний законопроект уже направлено на підпис президенту, на сайті Ради є текст із підписом голови парламенту. Тож можна робити висновок про те, що добровільну сплату ЄСВ для ФОП лишили до кінця воєнного стану. Нагадаємо, ФОП 3-ї групи платять ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної зарплати, що зараз дорівнює 1474 грн на місяць і звітують про це раз на рік. Але депутати вирішили зробити цей внесок необовʼязковим до кінця дії воєнного стану. Тобто штрафів за несплату ЄСВ не буде. Важливо відзначити, що мова йде лише про сплату ЄСВ за себе, а не за найманих працівників.
SoftwareOne — міжнародна компанія зі штаб-квартирою у Швейцарії, яка надає комплексні хмарні, програмні та технологічні рішення і сервіси. Це один із провідних гравців всесвітнього IT-ринку, зокрема — найбільший у світі партнер Microsoft і AWS. Бізнес представлений у 90 країнах, серед яких і Україна. 30 років тому SoftwareOne був реселером програмного забезпечення. Але клієнти прагнули отримати не просто ліцензійне ПЗ, а експертизу фахівців, допомогу з впровадженням хмарних технологій, підтримку під час переходу в хмару. Компанія вирішила трансформуватися. У спецпроекті з SoftwareOne розповідаємо, як назріла така потреба, яким став оновлений бренд та чим живе українська команда.
Новини Компаній: Фандрейзинг як поширення сенсів: досвід SHOTS із проєктом «Нам тут жити». Як створити донейшн-ініціативу, що торкнеться сердець і гратиме в довгу? Алгоритм успішних зборів знають креативники із SHOTS. Розповідаємо детальніше — у матеріалі.
$70 млн для Preply та pre-seed для Adsme. Підсумки дня: 19 липня
Українські інвестори провели pre-seed-фінансування українського стартапу Adsme. Його команда займається прогнозуванням успіху реклами в Meta Ads, і розвиває для цього технології штучного інтелекту. Залучені кошти мають допомогти стартапу вирости до виручки $100 млн на рік протягом наступних п’яти років.
Заснована українцями EdTech-компанія Preply оголосила про чергові інвестиції у розмірі $70 млн. Вони доповнять серію С до $120 млн: у липні 2023 року компанія вже залучала $50 у цьому раунді. За останні два роки кількість людей, які користуються додатком, зросла в чотири рази, а команда — до 500 співробітників у 30 країнах.
Міжнародна маркетингова компанія Publicis Groupe Ukraine запропонувала своїм співробітникам, які виїхали з України, повернутися до 25 вересня 2023 року до українського офісу. У протилежному випадку компанія не буде продовжувати співпрацю із робітниками, що лишились за кордоном. За даними компанії, біля 90% співробітників українського офісу і так працюють в Україні.
Новини компаній: Google запускає в Україні освітній курс «Виведіть свій бізнес на міжнародний ринок». Учасники курсу дізнаються, як сформувати дорожню мапу виходу вашого бізнесу на новий ринок, використовувати інструменти Google, наприклад, Market Finer та почати швидке масштабування власного бізнесу. Детальніше про курс — читайте в матеріалі.
Cисадмін в Антарктиду та опитування по AI. Підсумки дня: 18 липня
В Антарктиду знов шукають сисадміна, зарплата — близько 54 000 грн. Ми зібрали вимоги, які потрібні для проходження на цю вакансію, але загалом тут все ясно — якщо хочете втікти від усіх на край світу то видається, що це прямо таки ідеальний варіант.
Cім років тому почали будувати UNIT.City. З того часу Україну добре трусило: закриття всього навколо через COVID. Тепер — повномасштабне вторгнення. Один з найбільших технологічних парків Східної Європи відчув все на собі — частину планів довелось змінити. У нашому великому інтерактивному матеріалі розповідаємо, що вдалось реалізувати в UNIT.City, а що довелось змінити через вплив зовнішніх факторів.
AI сервісів стало дуже багато, вони всюди і, здається, можуть робити ледь не все. Редакції AIN.UA цікаво, чи стали вони частиною вашої рутини, роботи чи навчання. Опитування дуже коротке, кілька питань.
Product Manager, якого звільнили з Meta, анонімно поділився історією пошуку роботи. Здається, коли ти працюєш в Meta, знайти роботу легко. Це не так. Загалом він подався на 2500 вакансію, в результаті був запрошений на 46 співбесід першого етапу і отримав один офер. Зарплата скоротилась вдвічі. А щоб розсилати резюме він ще й родину залучив.
Анонси: У Києві відбудеться найбільша конференція розробників ігор в Україні — Games Gathering Conference 2023. Це найбільша B2B-конференція для розробників ігор та створення якісного ігрового контенту в Україні. Формат проведення івенту — гібридний. Дати проведення: 3-6 серпня.10% з продажу кожного квитка буде перераховано у Gamedev Under Bombs. Розповідаємо детальніше про подію, і чому варто її відвідати — у матеріалі.
8 млн на дрони на Twitch-стрімі та як наймають CEO в Netpeak. Підсумки дня: 17 липня
Український блогер Михайло Лебіга (Leb1ga) провів багатогодинний стрім на Twitch, щоб зібрати 2 658 000 грн на безпілотник для Головного управління розвідки. За словами самого Михайла, після години трансляції цей стрім вийшов у топ-1 на Twitch у світі, а за весь час ефіру вдалося зібрати втричі більшу суму: більше 8,3 млн грн.
У групі компаній Netpeak Group постійно запускають нові проекти, і через це постійно шукають людей на керівні посади, зокрема, CEO і COO. Голова групи компаній Артем Бородатюк написав про те, якими принципами та підходами керується його команда при наймі нових керівників. «Хто нас влаштує? Якщо спростити, є лише один критерій: щоб ви і раніше робили те, що робитимете у нас. І робили це так, що в підсумку змогли досягти цілі», — пише він.
Портал DOU опублікував результати нового дослідження зарплат тестувальників в Україні. 94% опитаних тестувальників працюють, 2% перебувають на бенчі, а 4% втратили роботу й шукають нову. Зменшується кількість новачків у QA, і знайти роботу тепер непросто. 1% найбільш оплачуваних Automation QA отримують від $7584 (пів року тому було $7950).
Анонси: Щоб показати світу потужний потенціал розвитку технологій в Україні. Яку професію обрати та де навчатися технічним спеціальностям вдома. Академічні керівники інноваційних навчальних програм в KSE розповіли про те, як влаштоване навчання, про сучасні підходи, які виховують не просто розробників, а майбутніх фаундерів стартапів та про майбутнє продуктового IT в Україні.
Розмір команди Intellias та падіння Threads. Підсумки дня: 14 липня
Українська ІТ-компанія Intellias опублікувала звіт за 2022 рік, в якому розкрила деталі своєї роботи. Глобально компанія налічує понад 3200 спеціалістів та забезпечує повний цикл реалізації ІТ-продуктів. При цьому основна команда компанії — в Україні. Згідно останнього опитування AIN.UA, у Intellias в Україні близько 2600 людей. У компанії більш ніж активних 130 клієнтів (75 у 2021 році) по всьому світу. Українські розробницькі центри Intellias розташовані у Львові, Києві, Одесі, Івано-Франківську та Ужгороді. Офіс у Харкові тимчасово зачинений.
Популярний американський блогер MrBeast пообіцяв у Twitter, що віддасть свій місячний дохід від цієї мережі автору реплая, який збере найбільше лайків. Серед варіантів — благодійний фонд $1KProject: це проект, що об‘єднує спонсорів, які готові допомогти українцям. Вперше він був запущений ще у 2020 році, як програма допомоги сім’ям, що постраждали від пандемії Covid-19. Тоді вдалося зібрати понад $3 млн. Зараз проект повністю переформувався на допомогу Україні.
Threads запустився 6 липня і всього за перші 7 годин роботи нова соцмережа змогла отримати понад 10 млн нових користувачів. Менш ніж за добу після запуску клон Twitter залучив 30 млн користувачів, а станом на 9 липня (всього через три доби після запуску) аудиторія нового сервісу змогла сягнути 100 млн. Але згідно нових даних, сервіс вже почав спостерігати деякий спад у зростанні та залученні. Кількість щоденних активних користувачів платформи знизилася приблизно на 20%, а час, витрачений в соціальній мережі, зменшився на 50%. Незважаючи на хайп — легко новій мережі не буде.
PR: American University Kyiv спільно з EPAM запускають курс Solution Architecture Fast Track by EPAM. Він складається з шести модулів, які поєднують теоретичні лекції та практичні завдання. Викладач — Максим Дябін з 14-річним досвідом роботи в галузі. Після проходження курсу ви отримаєте сертифікат від AUK. Деталі та лінк на реєстрацію — в матеріалі.
Чому ЗСУ потрібні FPV-дрони та запуск Bard в Україні. Підсумки: 13 липня
Одіозний генеральний директор Tesla і SpaceX і власник Twitter Ілон Маск оголосив про створення компанії з розробки та дослідження штучного інтелекту xAI, що матиме на меті «зрозуміти справжню природу Всесвіту». В нову компанію вже залучили колишніх співробітників DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Twitter і Tesla, які працювали над проектами штучного інтелекту. Чутки про цю компанію ходили вже давно. Ще у квітні 2023 року повідомлялося, що Маск купує тисячі графічних процесорів від Nvidia, які потрібні для тренування великої мовної моделі (LLM). Поки що незрозуміло, яким буде штучний інтелект від Ілона Маска, проте, спираючись на заяви про «TruthGPT», який не має бути «політично коректним», та початковий скепсис мільярдера, очікувати чогось доброго, скоріш за все, не варто.
FPV-дрони — це безпілотники із функцією передавання відео в реальному часі з камери на самому БПЛА. Від решти дронів вони різняться швидкістю, точністю та особливостями керування: пілот такого дрона керує ним у спеціальних окулярах (що і забезпечує «вид від першої особи», first person view) та з пульту. Через їхню швидкість та точність FPV-дрони активно використовують на фронті. Вони — доволі дешевий та масовий спосіб впливати на ситуацію бою. Такі дрони можуть залетіти у вікно будівлі для дорозвідки чи ураження цілі як камікадзе, у бліндаж, їхня точність вища за міномет. Докладніше про те, чим особливі FPV-дрони, чому на них такий великий запит з боку війська і які перспективи того, що їхнє виробництво масово запрацює в Україні, редактору AIN.UAрозповіли експерти та військові, які безпосередньо на них літають.
Експериментальний Google чат-бот Bard, який працює на базі LaMDА, отримав підтримку української мови та став офіційно доступним на території країни. Чат-бот вже можна скачати за посиланням в статті. Крім запуску в 40 країнах, компанія випустила оновлення, щоб результати запитів до Bard краще відповідали потребам користувачів. Оновлення включає можливість використовувати зображення в запитах, розширення можливостей для експорту коду та інші удосконалення. Журналіст AIN.UA вже протестував роботу Bard в Україні і дійшов висновку, що чат-бот добре впорався з запитом. Хоча зовсім без помилок не обійшлося. А ви вже пробували як працює Bard? Діліться спостереженнями в коментарях!
Архітектор рішень вважається представником верхньої ланки розробників. Його перевага — вміння бути над процесом та мислити стратегічно, враховуючи всі ризики та деталі на кожному етапі. Такий спеціаліст отримує на 20-40% більше, ніж провідний розробник в компанії. Зарплатня Solution Architect можже складати $6600 на місяць. Виконавчий директор з Lifelong Learning programs AUK Євген Бондарець вважає, що Solution Architect — це одна з найцікавіших та цінних спеціальностей на ринку, оскільки поєднує технічний та бізнесовий напрямки. Як здобути цю спеціальність, розповідаємо у спільному проекті з American University Kyiv, що вже 31 липня запускають Solution Architecture Fast Track by EPAM, який дозволить освоїти професію всього за 13 тижнів.
Бліц із Віталієм Горовим та «Нова пошта» за $1 млрд. Підсумки дня: 12 липня
Український холдинг InSoft.Partners закрив чергову угоду, а також оголосив про вихід з компанії Artjoker. Зараз у портфелі холдинга лишилося п’ять компаній, а в штаті працює 600 спеціалістів. AIN.UAпублікує інтерв’ю із засновником холдингу Віталієм Горовим про угоди, про умови виходу з Artjoker, а також про поточну модель роботи.
Незважаючи на війну, капіталізація поштового оператора «Нова Пошта» зросла до суми у понад $1 млрд. За словами співвласника компанії В’ячеслава Клімова, під час війни говорити про те, з яким мультиплікатором рахувалася ця оцінка, немає сенсу. Але до війни компанії з поштової галузі консервативно оцінювали в x10. У планах компанії — зрости до $3–5 млрд капіталізації.
Кабмін дещо змінив порядок бронювання спеціалістів від мобілізації для компаній, які є критично важливими для економіки країни. У якості одного із критеріїв для визнання компанії важливою тепер пропонують враховувати сплачений ЄСВ (до загальної суми сплачених податків, які мають становити 1,5 млн євро на рік). Також обіцяють, що звернення компаній про визнання їх критично важливими розглядатимуть протягом 10 робочих днів.
Навіть якщо ви не хочете кодити, в ІТ існує безліч нетехнічних сфер, у яких можна себе реалізувати: продажі, просування IT-продуктів, менеджмент чи UX-дизайн. Як обрати потрібний напрям, де навчатися і як шукати роботу? У спільному спецпроекті з IAMPM про свій досвід розповідає проджект-менеджерка Олена, якій вдалось закінчити 2 курси паралельно і за 2 місяці влаштуватись на бажану посаду.
Нові інвестиції та кейс, як AI не дав легко заробити. Підсумки дня: 11 липня.
З 29 вересня по 1 жовтня відбудеться 10-та IT Arena — єдина в Україні англомовна технологічна конференція. Щороку на конференції також проводять змагання серед стартапів — ІТ Arena Startup Competition. Призовий фонд на цей рік — більше $46 000. Заявки вже можна подавати.
GlobalLogic оголосила про придбання ірландської компанії з розробки програмного забезпечення Sidero. Суму угоди не розголошують, однак за оцінками AIN.UA, вона може складати до $10 млн. Придбання Sidero поглибить компетенції GlobalLogic у сфері інжинірингу, архітектури та хмарного програмного забезпечення, а також розширить присутність компанії в Європі, зокрема Ірландії. В компанії працюють більше 150 людей.
Нещодавно AIN.UAписав про стартап Logo Jinn AI Generator, який допомагав дизайнерам з ідеями логотипів з використанням можливостей штучного інтелекту. Розробник сервісу Олег Копил розповівAIN.UA, як почувається його бізнес після чотирьох місяців з моменту створення. Якщо коротко, не дуже: Олег втратив кошти.
Український стартап Workee, що розробляє систему управління онлайн-бізнесом для фрілансерів, залучив фінансування на $900 000/ Інвесторами виступили міжнародні фонди та спецфонд Google, а оцінка post-money, за словами засновника Ігора Баумана досягла $9–12 млн.
Ще одна інвестиція — ігрова компанія Mythical Games, що залучила $37 млн. Про це у LinkedIn повідомив Влад Панченко, засновник української DMarket, яка стала частиною Mythical Games наприкінці січня цього року. Американська Web3-студія має офіс у Києві та продовжує його розширювати — зараз відкрито 4 вакансії.