⚡️Розбір ситуації у Лачинському коридорі
Азербайджанська армія зайняла місто Лачин та декілька сіл виключно дипломатичним шляхом. З 1992 року місто перебувало під контролем вірменських сил. Воно займає стратегічне становище на дорозі, що пов'язує Вірменію та Нагірний Карабах. Після війни 2020 року у ньому розміщувалися російські "миротворці".
Після війни 2020 року Азербайджан прийняв на озброєння таку собі повзучу тактику - десь вірменські сили щось зробили, азербайджанські відповідають і роблять крок уперед, займаючи висоти або виголошуючи ультиматуми. До війни 2020 року в Бердзорі проживало 2247 осіб, в Ахавно - 270 осіб. У лютому 2021 року населення Бердзора становило 120 осіб, 40 в Ахавно. На початку 2022 року в Бердзорі проживало 250 осіб, а в Ахавно — 185 осіб – заселили азербайджанців. На сьогоднішній день, 25 серпня, у цих населених пунктах в результаті політики, яку проводить Азербайджан, не залишилося жодного вірменина.
У результаті Лачинський коридор за угодою, укладеною після війни 2020 року, мав перейти під контроль Азербайджану у 2023-25 роках, а перейшов вже у 2022 році. Керівництво Вірменії не надто горіло бажанням виконувати взяті на себе зобов’язання, а якщо і виконувало, то під тиском. Бачачи, що російська армія зав'язла в Україні, в Баку зрозуміли, що іншого шансу може і не бути і прописані домовленості про 2023-25 роки можуть і не виконати.
В угоді написано, що російські миротворці у Карабаху розміщуються до 2025 року (з можливістю продовження ще на 5 років). Але Лачинським коридором є нюанс. Там йдеться, що до 2023 року має бути спроектована альтернативна дорога в Карабах. А після її будівництва російські миротворці мають перебратися на неї. Але свою частину дороги Азербайджан уже збудував, але не бачив особливих зрушень з іншої сторони, тому і висунув через російських миротворців ультиматум Вірменії.
Новий маршрут Бердзорського (Лачинського) коридору буде запущено в перший тиждень вересня, а до цього буде відкрито автомобільну дорогу Степанакерт-Бердзор-Горіс. Ділянка нового маршруту коридору обходить Ахавно, Неркін Сус, Бердзор та з'єднується з ділянкою дороги Ахавно-Тех, приблизно за 3 км від Ахавно. Процес перенесення інфраструктури активно триває, питання зі дорожнім зв’язком вирішено, перенесення ЛЕП займе деякий час, влада шукає рішення щодо газопроводу. Уряд Вірменії виділив додаткові 20,7 млн. дол. на будівництво альтернативної дороги, яка зв'язує Вірменію з Арцахом.
Вірменія перебуває в становищі, коли від пропозиції неможливо відмовитися. Росіяни і з Караглуху та Паруху приносили такі самі ультиматуми, отже, це не перший раз. Якщо коротко, то, якби не віддали Парух, то російська місія не гарантувала б захист від удару ворога по Храморту - Аскерану - Нахічеваніку. Не відійшовши з Бердзора на нову лінію, то жоден російський військовий не гарантує допомоги та підтримки від ворожого удару по інших пунктах. Ось що буває, коли твій союзник – росія.
Чергова зустріч прем'єр-міністра Вірменії та президента Азербайджану відбудеться 31 серпня у Брюсселі.
@@ZhdanovChannel