Обложка канала

Україна Війна Аналітика | Олег Жданов

Военный эксперт, полковник запаса.

Україна Війна Аналітика | Олег Жданов

4 года назад
Открыть в
НОВА КОНЦЕПЦІЯ БЕЗПЕКИ США У жовтні було опубліковано нову Стратегію національної безпеки США. В ній міститься теза, що хаос в одній частині світу послаблює позиції США в інших частинах. Це суперечить образу, який поширюється в трикутнику росія-Іран-Китай, згідно з яким США зацікавлені у створенні точок хаосу (війн, конфліктів тощо) по всьому світу, бо тільки в таких умовах США можуть бути островом стабільності. США дійсно після 1991 р. вторгалися до ряду країн та не досягли поставленої мети, після чого, очевидно, відбувся системний аналіз усіх накопичених невдач, який і призвів до стратегічного коригування зовнішньої політики. У чому причини помилок американської зовнішньої політики у 90-х-2000-х роках? У двополярному світі є чітке розуміння ворога, є консолідація, є сенс науково-технічного прогресу, є з ким порівнювати свої здобутки та багато іншого, а найголовніше - є баланс. 1991 року ця врівноважена конструкція обрушилася. Так, США та НАТО вели роботу з ослаблення СРСР, як зараз з ослаблення рф, - але навряд чи були зацікавлені в анархії на 1/6 частині суші - як і зараз на 1/7. Після 1991 року нв США звалився тягар “єдиної наддержави”. Свій новий статус США неправильно витлумачили як "світовий шериф". “Світові інтереси” було поставлено вище національних, у результаті: Боснія, Сомалі, Ірак, Афганістан... США намагались кожен раз обирати менше зло, але значна частина місцевого населення сприймала дії США як абсолютне зло. Так США потроху втрачали свою репутацію. В самих Сполучених Штатах визнавали, що ситуація з їхніми  інтервенціями сталавала часто лише гіршою. Вихід – повний перегляд самої концепції участі у зовнішньополітичних процесах, що періодично і відбувається після таких шокових подій як Карибська ракетна криза, війна у В'єтнамі, 11 вересня і тд. Геополітична ситуація така, що для США зовсім немає причин змінювати статус кво, рухати кордони, змінювати політичні режими тощо. Світ є башатополярним, але багато в чому американоцентричним. Вашингтон все влаштовує. Відійшли в минуле ідеї про потребу поширення демократії в світі за будь-яку ціну. Влаштовує путін, який самостійно без сторонньої допомоги вбиває росію. Влаштовує слабка Західна Європа та молода, енергійна Східна Європа, що йде їй на зміну. Влаштовує вічний колапс Африки та ліві популісти в Латинській Америці. Влаштовує Китай, який набрав зовнішнього боргу на понад 60 трлн доларів, підвищив рівень життя за чужі гроші - і тепер самостійно, без допомоги США, деградує до фашистської диктатури з економікою, яка перетворюється у мильну бульбашку. Немає потреби у прямому втручанні у конфлікти з непередбачуваними наслідками. Достатньо точково покращувати стан "своєї" сторони у конфлікті. Не треба намагатись сприяти поширенню демократії, де її не чекають - варто зберегти власні сили та підтримати вже наявних союзників. @@petrarchy